Döngüsel ekonomi modellerinden oluşan yazı dizimize kahveseverlerin de ilgisini çekecek bir yazıyla devam ediyoruz, Nespresso’nun döngüsel ekonomiye geçiş stratejisi!

Öncelikle, Nespresso’nun döngüsel ekonomiyi iş süreçlerine dahil etmesinin altında yatan sebepleri sizlere açıklayarak başlamak istiyoruz. 2015 yılındaki Paris İklim Zirvesi’nde konuşan eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-monn, “B planı yok çünkü B gezegeni yok.” diyerek dünyanın yeni bir ekonomik modele ivedilikle geçmesi gerektiğini gayet açık özetliyor. Mevcut sistemdeki, üret-kullan-at anlayışına, bitmek bilmeyen tüketim çılgınlığına son vermek zorundayız. Maalesef, sınırlı olan doğal kaynaklarımız, dev atık yığınları ve artan karbon emisyonları da bu baskıyı üzerimizde günbegün hissettiriyor ve hissettirmeye devam edecek. Nespresso da bütün bu bahsettiklerimizden yola çıkarak, döngüsel ekonominin temelinin dayandığı 3R  (Reduce (azalt), Reuse (yeniden kullan), Recycle (geri dönüştür)) ilkesini benimsiyor ve bu stratejik geçişi dört madde ile açıklıyor:

1. Yetiştirme

Rejeneratif kahve yetiştiriciliği, biyoçeşitliliği arttıran, toprağı zenginleştiren, yerel su kaynaklarını ve ekosistemi geliştirip koruyan çiftçilik uygulamaları olarak tanımlanıyor. Nespresso AAA Sürdürülebilir Kalite Programı, (Nespresso AAA Sustainable Quality Program) 75.000’den fazla çiftçinin ihtiyaç duyduğu doğal kaynakları korurken, iklim değişikliğine karşı da güçlü kalabilmelerini sağlamaktadır. Bunun yanında, rejeneratif kahve yetiştiriciliğinde kullanılan kahve değirmenlerini tarımsal ormancılığın desteğiyle suyun verimli olarak kullanıldığı değirmenlere dönüştürüyor. Son olarak, bir yan ürün olarak çıkan parşömen kahveden (kurutulan kahve çekirdeklerine parşömen kahve deniliyor) biyokömür üretiliyor. Bu biyokömür, hem doğal bir gübre hem de atmosferdeki karbonun giderilmesini sağlıyor.

2. Kaynak

Kahvenin tazeliğini, lezzetini ve aromasını koruyabilmesi için kapsüllerinde alüminyum malzeme kullanan Nespresso, alüminyumun sürdürülebilir bir şekilde tedarik edilmesi, kullanılması ve geri dönüştürülmesi sorumluluğunu da beraberinde getirdiğini söylüyor. Bilindiği üzere, boksitten birincil alüminyum üretimi, enerji yoğunluğu sebebiyle yüksek karbon ayak izine sahiptir. Bu doğrultuda 2012’de Alüminyum Yönetim Kuruluşu Girişimi’ne (The Aluminium Stewardship Initiative (ASI)) katılmak için Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (International Union for the Conservation of Nature (IUCN)) ile iş birliği yaparak, çevre standartlarına uyan ve temiz üretim yapan tedarikçilerden alüminyum temin ediyorlar. İkincil alüminyum kullanılarak yapılan üretimden %95’e varan enerji tasarrufu sağlandığı için geri dönüşüm, Nespresso’nun gündeminde üst sıralarda yer alıyor. İlk yaptıkları pilot uygulamada, kapsülleri daha az malzeme kullanarak (%80 geri dönüştürülmüş alüminyum içeriyor) ve daha çok alüminyum alaşımı içerecek şekilde yeniden tasarlıyorlar. 2020’de bu kapsülleri piyasaya sunan Nespresso, 2021’de de tamamen geri dönüşümden elde edilen alüminyumla üretilen Original Line ve Vertuo kapsül serisini piyasaya sunmayı hedefliyor.

3. Yenilenebilir enerji

Nespresso, yenilenebilir enerjinin gerekliliğini savunuyor ve kendi üretim proseslerine de yenilenebilir enerjiyi dahil ediyor. Örneğin, İsvriçre’deki üç üretim merkezinde kullandığı elektrik %100 yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmiş. Sadece bunlarla da sınırlı kalmayarak, kahve kavurma makinelerinden kazanılan ısı ile, üretim prosesinde yer çekimini kullanarak kahve çekirdeklerini yönlendirmişler. Firmada kullanılan tuvaletlerdeki suyun, yağmur sularından depolanması da buna başka bir örnek oluşturuyor.

4. Deneyim

Yeni başlangıçlar için döngüsel düşünmenin gerekliliğini savunan Nespresso, kahve severlerin değerli kaynakları daha uzun süre kullanmasını sağladıklarını belirtiyor ve sattıkları kapsüllerin geri dönüşümünü tüketiciler için kolaylaştırmak adına özel toplama alanları, Nespresso butikleri gibi yerleri tüketici hizmetine sunduklarını da ekliyor. Kahve makinelerinde geri dönüştürülmüş plastik kullanıyor ve bu makinelerin arızalanması durumunda yenisi ile değiştirilmesini sağlıyorlar. Daha önce bahsettiğim kapsülleri geri dönüştürerek tekrar kullanmasının yanı sıra, Second Life isimli bir kampanya başlatarak Vélosophy şirketinin tasarımı ile kullanılmış kahve kapsüllerinden alüminyum çerçeveli RE:CYCLE isimli bir bisiklet üretiyorlar.

2019 yılında, sektörün tamamında geri dönüşüm oranını arttırabilmek amacıyla kendi sistemlerini diğer alüminyum kapsül üreticilerine de açmışlar. İsviçreli firma Barec Groups ile kapsüllerini %100 geri dönüştüren Nespresso, 2012 yılında Swiss Post ile ‘Evde Geri Dönüşüm’ (Recycling at home) kampanyası başlatmış ve tüketicilerin kullanılmış kahve kapsüllerini posta yoluyla iade etmelerine fırsat tanıyarak, geri dönüşüm oranını %6 arttırmıştır. Benzer sistemler İngiltere, ABD ve Avustralya’da da mevcut olup çalışmalarına hız kesmeden devam ediyorlar. Nespresso, kahve kapsüllerinin %56’sının tüketim sonrasında değer yaratmaya devam ettiğini ve döngüsel ekonomi için çalışmalara devam ettiklerini söylüyor. Nespresso’nun diğer sürdürülebilirlik çalışmalarını incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sürdürülebilir bir çözüm stratejisi, sürdürülebilir bir geleceği beraberinde getiriyor. Nespresso sadece bir örnekti. Umarım bir B gezegenine ümit bağlamadan önce Dünya’da döngüsel ekonomik modele geçmenin çok daha kolay ve olası bir çözüm olduğunun farkına varırız.

Posted by:Nur Sena Akay

Kocaeli Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde eğitimine devam etmekte olan Nur Sena, aynı zamanda Makine Mühendisliği kulübüne bağlı olan Formula Student takımının aerodinamik departmanında görev almaktadır.

Kahveseverlerin dahil olduğu model: Nespresso” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s