Döngüsel ekonomi modellerinden ve döngüsel ekonomi şeklinin hayatımıza yansıyış şekillerinden bahsettiğimiz yazı dizisine yenilenebilir enerji odaklı bu yazıyla devam ediyoruz. Yenilenebilir enerjinin ne olduğu ve yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazıda, geçtiğimiz haftalarda tanıtımını yaptığı yeni model elektronik cihazlarıyla tekrar gündemin başına oturan Apple’ dan söz ediyoruz. Yenilenebilir enerjinin Apple bünyesinde nasıl kullanıldığı hakkında anlatılar yapıyoruz.

Apple iki sene önce dünyadaki tüm işletmelerinde yüzde yüz temiz enerji kullandığını duyurdu. Başta Amerika, İngiltere, Çin, Hindistan ve bunların yanında 43 ülkedeki Apple Store’lar, çalışma ofisleri, tesisler.. Apple yüzde yüz temiz enerji kullanımını bünyesinde olan her yerde gerçekleştiriyor.

Apple Ceo’su Tim Cook’un yenilenebilir enerjiye dair sözleri konuya bakış açılarını bizlere anlatıyor: 

“Dünyayı bulduğumuzdan daha iyi durumda bırakmaya kararlıyız. Yıllar süren yoğun çalışmanın ardından bu önemli başarıyı elde ettiğimiz için gurur duyuyoruz.Yaratıcı ve geleceğe yönelik yenilenebilir enerji kaynakları kurmak için ürünlerimizdeki malzemeler, onları geri dönüştürme yöntemlerimiz, tesislerimiz ve tedarikçilerle çalışmalarımızda sınırları mümkün olduğunca zorlamaya devam edeceğiz. Geleceğin buna bağlı olduğunu biliyoruz.”

Tim Cook’ un da sözlerinde bahsettiği “dünyayı bulduğumuzdan daha iyi durumda bırakma” konusunu hepimizin düşünmesi gerekiyor. Günlük hayatta birçok enerji kaynağını tüketiyoruz. Bu enerji kaynakları için savaşlar yapıyoruz. Ülkeler yeni bir enerji kaynağı keşfettiğinde zafer kazanmış gibi hissediyor. Borsada enerji hisseleri anında oynuyor. Peki neden? Çünkü kullanmakta olduğumuz enerji kaynaklarının birçoğu tükenmekte, unutmayalım ki kısıtlı enerji kaynaklarına sahibiz ve yaşam sürdükçe enerji kaynaklarına ihtiyaç sürekli olarak devam edecek. Birçok enerji kaynağının bu denli değerli olmasını sağlayan şey kısıtlı olmaları. Oysa güneş gibi rüzgar gibi asla tükenmeyecek “yenilenebilir” diye adlandırdığımız enerji kaynaklarımız var. Geleceğimiz için yenilenebilir enerjiye yönelmek şart demek yanlış olmaz.

Gelelim Apple’ın yenilenebilir enerji kaynaklarından nasıl faydalandığına. 2018 yılında yaptıkları açıklamalara göre Apple’ın dünya üzerinde yenilenebilir proje sayısı 25, ve bu projelerden toplamda 626 megawatt enerji üretiyorlar. 15 projenin de işleme alma çalışmaları sürüyor ve 1.4 gigawatt yenilenebilir enerji elde edilmesi amaçlanıyor. Apple  2011-2018 yılları arasında yenilenebilir enerji projeleri ile birlikte sera gazı salımını %54 azalttıklarını ve 2,1 milyon ton karbokdioksitin atmosfere salınmasını engellediklerini söylüyor. Elde ettikleri sayılar ve geleceğe dair amaçları her birimizin geleceği için çok önemli..

Apple aynı zamanda yeni tedarikçileri ile yüzde yüz yenilenebilir enerji kullanımı çerçevesinde anlaşmalar yapıyor. Apple tüm mağaza ve merkez ofislerinde yüzde yüz yenilenebilir enerjiyi kullanmak amacıyla Çin’de rüzgar enerjisi santralleri ve güneş enerjisi çiftlikleri alıyor. Bu proje için 300 milyon dolarlık bir fon oluşturuyor ve bu fona bazı tedarikçilerini (Catcher Technology, Compal Electronics, Corning Incorporated, Golden Arrow, Jabil, Luxshare-ICT, Pegatron, Solvay, Sunway Communication ve Wistron) de dahil ediyor.

Yazımızın sonuna doğru gelirken Apple’ ın yenilenebilir enerji projeleri olarak duyurduğu projelerden ufak bir listeyle devam edelim. Apple 9 Nisan 2018’de basın bülteninde yenilenebilir enerji kaynakları projeleri duyurdu. Bu projeler arasında şunlar vardı;

  • Apple’ın Cupertino’daki yeni genel merkezi Apple Park, Kuzey Amerika’daki LEED Platinum sertifikalı en büyük ofis binası. Bina %100 yenilenebilir enerji kullanıyor. Enerji, çatıya yerleştirilen ve 17 megawatt güç üreten güneş panelleri ve dört megawatt’lık biyogaz yakıt pilleri gibi birden çok kaynaktan elde ediliyor. Tümü pille depolama özelliğine sahip bir mikro şebeke tarafından kontrol ediliyor. Binada bulunan kişi sayısının az olduğu zamanlarda ise temiz enerji şehir şebekesine iletiliyor. 
  • Sürekli artan üretim salımlarını engellemek amacıyla Çin’in altı eyaletinde toplam 485 megawatt’ın üzerinde güç üreten rüzgar ve güneş enerjisi projeleri geliştirildi. 
  • Apple kısa bir süre önce Waukee, Iowa’da ilk günden itibaren tamamen yenilenebilir enerjiyle çalışacak 31.161 metrekare büyüklüğünde, teknoloji harikası bir veri merkezi kurmayı planladığını duyurmuştu.
  • Apple Prineville, Oregon’da ise bir Oregon rüzgar santrali olan Montague Wind Power Project için 200 megawatt’lık satın alma anlaşması imzaladı. Santral 2019’un sonunda çalışmaya başlayacak.
  • Reno, Nevada’da yerel hizmet sağlayıcı NV Energy ile iş birliği yapan Apple, son dört yılda toplam 320 megawatt PV güneş enerjisi üreten dört yeni proje geliştirdi.
  • Apple, Japonya’da her yıl 18.000 megawatt saat temiz enerji üretecek 300 adet çatı güneş enerjisi sistemi kurmak için yerel güneş enerjisi şirketi Daini Denryoku ile iş birliği yaptı. Elde edilecek enerji Japonya’da 3.000’den fazla evin ihtiyacını karşılayacak miktarda olacak.
  • Apple’ın Maiden, Kuzey Carolina’daki veri merkezi her yıl 244 milyon kilowatt saat yenilenebilir enerji üreten projeler tarafından destekleniyor. Üretilen enerji Kuzey Carolina’da 17.906 evin kullandığı enerji miktarına eşdeğer.
  • Boş arazinin az olduğu Singapur’da ise Apple duruma uyum sağlayarak 800 çatıda yenilenebilir enerji üretiyor.
  • Apple Danimarka’da, ilk günden itibaren yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle çalışacak iki yeni veri merkezinin inşaatına devam ediyor.

Gördüğünüz gibi birçok proje üretiyorlar ve üretmeye devam edeceklerini söylüyorlar. İnsan bu tarz projeleri gördüğünde milyarlarca dolar cirosu olan bir şirket neden bu tarz şeylere yöneliyor diye düşünmeden edemiyor. Sürdürülebilir dünya, yenilenebilir enerji, döngüsel ekonomi ve bunlara paralel bir çok konu.. Ortada belirli olan tek bir çerçeve var, dünya nüfusu hızla artarken tüketim de her alanda fazlasıyla artıyor. Tükettiğimiz kadar kaynağımız olmadığı günlere doğru hızla ilerliyoruz. Neyse ki dünyada bu hızın ilerleyişine dur demek isteyen insanların sayısı da az değil. Farkındalık yaratmak isteyen kurumlar, fiiliyata geçen şirketler ya da sadece günlük hayatını yaşarken geleceği düşünen insanlar.. Apple sadece bunlardan birisi. Yazının sonuna CNBC YouTube kanalında yayınlanan “Apple | 23 Ülkede %100 Yenilenebilir Enerji ” isimli kısa videoyu ekliyorum, dilerseniz izleyebilirsiniz. Geleceğimizin kaynak sıkıntısını bugünden çözebilmek için günlük rutinlerimizi değiştirmeliyiz. Bu bilinci Apple gibi üreticilerin uyguladığı gibi birer birey olarak bizler de uygulamak zorundayız. En önemlisi de bu konuda kararlı adımlar atabilmemiz.

Posted by:Burak Çamloğlu

Üniversite yıllarında da birçok sosyal projede ve öğrenci topluluklarında görev alan Burak, ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s