Bugün sizlere doğadan ilham alıp bilimi kullanarak üretim yapan Mushroom Packaging’ten bahsedeceğiz. Şirketin isminden de anlayacağınız üzere ürettikleri paketlerde mantarlardan yararlanıyorlar. Şirket, tek kullanımlık plastik atıklarının toprağı ve okyanusları kirletmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Binlerce yılda çözünen ve pek de çevre dostu olmayan strafor köpükler yerine doğada çözünebilen bir alternatif kullanıyorlar. Bu mucizenin adı: Miselyum!

Miselyum, mantarların kök görevi gören yapılarına verilen isimdir. Mantarlar, tohum ile çoğalamaz ve bitkiler gibi fotosentez yapamazlar. Bunun yerine mantarlarda spor ile üreme görülür. Bu sporları oluşturan hifler, beslenme ve üremeye yardımcı olur ve toprak altında kilometrelerce uzağa ulaşabilirler. Hifler birleşerek miselyum denen yapıyı oluşturur ve bu yapı, farklı türdeki bitkiler arasında bağlantı kurarak doğada bir nevi iletişim aracı görevi görür. Aynı zamanda ormanların zeminindeki kalıntıları parçalayarak doğada kilit rol oynarlar. Mantarların sürdürülebilirlik açısından önemini daha iyi kavramak için aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.

Dünyayı mantarlarla kurtarmanın 6 yolu.

Mushroom Packaging’in patentli biyomalzeme platformu olan MycoComposite, miselyumu biyolojik bağlayıcı olarak kullanmaktadır. Bu yöntemle, yerel çiftçilerden alınan atık mısır kabuğu ve kenevir gibi mahsullerin lifleri, miselyum hücreleri ile bir araya getirilir. Üretim aşamaları aşağıdaki gibidir:

  1. Kişiselleştirilmiş ambalaj tasarımının üç boyutlu modeli sanal ortamda oluşturularak CNC makinesi ile MDF (Medium Density Fiberboard) kalıp üretimi gerçekleştirilir.
  2. Yetiştirme kaplarının üretimi için yüzlerce kez kullanılabilen ve geri dönüştürülebilen PET (Polietilen Teraftalat) plaka, kalıbın üzerine konulup ısı ile şekillendirilerek kalıbın şeklini alması sağlanır.
  3. Yetiştirme kapları kenevir, mısır, miselyum karışımı olan MycoComposite ile doldurulur ve dört gün büyümeye bırakılır.
  4. Dört gün sonra kişiselleştirilmiş ambalajlar kaplardan çıkartılır ve kadifemsi bir tabaka elde etmek için iki gün daha dışarıda büyümeye bırakılır.
  5. Son aşamada, büyümenin durdurulması için parçalar bir gün boyunca kurutulur ve sevkiyatta kullanılmak üzere hazırlanır.

Aşamaları şematik bir şekilde incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Her hafta blog yazılarımızda bahsettiğimiz gibi, hammadde kaynaklarımızın tükeniyor oluşu ve plastik atıkların dünyamıza verdiği geri dönüşü olmayan hasar sebebiyle doğal ve sürdürülebilir yöntemlere geçiş yapmak zorundayız. Mushroom Packaging de bu doğrultuda sürdürülebilir bir dünya için oluşturduğu bu alternatif malzemeyle; paketleme, yalıtım gibi birçok alanda ideal bir çözüm sunmaktadır. Alternatifi olan strafor köpük ve diğer plastik malzemelere göre yoğunluğu fazla olduğu için teslimat sırasında bir ağırlık oluştursa da sürdürülebilir oluşu Mushroom Packaging’in en değerli özelliğidir. Ortaya çıkan bu ürün, petrol bazlı polimerlere çevre dostu bir alternatif olmasının yanı sıra geri dönüşümü için endüstriyel kompostlama işlemine ihtiyaç duyulmadan küçük parçalar halinde toprağa yerleştirilmesi yeterlidir. Müşterinin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir tasarımlar sunan Mushroom Packaging, dayanıklılık ve kalite konusunda güven veriyor. Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Paketlemenin geleceği: Mantarlar!

Teşekkür: Mushroom Packaging konusunu benimle paylaşan ve bu haftaki yazımıza ilham olan Sultan Çetin Öztürk’e teşekkürlerimi sunarım.

Posted by:Nur Sena Akay

Kocaeli Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde eğitimine devam etmekte olan Nur Sena, aynı zamanda Makine Mühendisliği kulübüne bağlı olan Formula Student takımının aerodinamik departmanında görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s