Bu hafta sizlere Nestlé’nin sürdürülebilirlikle ilgili yaptığı çalışmaları anlatacağız. Bunların içinden ilk olarak bahsetmek istediğimiz Yeşil enerji konusu. Yeşil enerji, çevreye daha duyarlı olacak şekilde karbon salımı az olan yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjiyi ifade etmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları ve temiz üretim ile ilgili yazılarımıza sitemizden ulaşabilirsiniz. Tabii ki, burada asıl önemli nokta; döngüsel ekonomi modelinde hiçbir şekilde atığa yer verilmiyor oluşu. Gerek yenilenebilir enerji kullanımında gerekse geri dönüşüm sistemlerinde eser miktarda atık oluşumu söz konusudur. Bu yüzden aradaki farkı kavrayabilmek oldukça elzemdir. Aradaki farkı daha iyi kavrayabilmek için MODETeam’in ilk döngüsel ekonomi yazısı olan Döngüsel ekonomi ve malzeme bilimi yazısına göz gezdirebilirsiniz. Bu söylediklerimizden geri dönüşüm ve yenilenebilir enerjiye karşı olduğumuz anlamı çıkmasın. En nihayetinde sürdürülebilir bir dünya için bir yerden başlamamız şart!

Sözü daha fazla uzatmadan Nestlé’nin yeşil enerji çalışmalarına gelecek olursak; İngiltere’nin kuzey doğusunda bulunan Nestlé fabrikası, Rolos ve Fruit Pastilles gibi şekerleme markalarından bazılarını üretiyor. Bu şekerlemelerin üretiminde de bir miktar atık çıkmaktadır. Bu atıkları doğaya salmak yerine başka bir çözüm arayan yöneticiler yüzyıllar öncesine dayanan bir tekniğe başvurmuşlar. Bu tekniğin ismi, anaerobik çürütme. Bir biyolojik arıtma prosesi olan anaerobik (havasız) çürütme, enerji eldesi ve evden çıkan atık suların endüstriyel olarak kullanılan atık sulara dönüştürülmesi gibi yerlerde kullanılabilir. Nestlé bu teknikle beraber ağırlıklı olarak fabrikanın sıvı atıklarını çözmeyi hedefliyor. Yemeye uygun olmayan ve geri gönderilen çikolatalar, nişasta ile şeker gibi atıklar küçük küçük parçalara ayrılıyor. Daha sonra bu karışım, Nestlé’nin temizlik işlerinden gelen atık sıvının içinde eritiliyor. Bu atık sıvıya, çikolata çorbası ismi veriliyor ve tadının kesinlikle adı kadar iyi olmadığı söyleniyor. Hava geçirmeyen bir tanka aktarılan çikolata çorbası, burada anaerobik olarak çürümeye bırakılıyor. Anaerobik çürüme sonrası ortaya çıkan biyogaz (metan içeren yenilenebilir bir enerji kaynağı), fabrikanın enerji ihtiyacının %5-8 kadarını karşılıyor.

Anaerobik çürütme sistemi, sadece çikolata atıklarının değil, şirketteki atık suyun da temizlenmesine yardımcı oluyor. Oldukça basit bir tekniğe sahip olan biyogaz sisteminin, tam olarak istenilen şekilde çalışması belli bir paraya ve zamana mâl olmuş. 4,7 milyon İsviçre Frangı’na (şu anki kura göre yaklaşık 39 milyon Türk Lirası’na eşit) kurulan sistem -cüzî miktarlara kurulmamış olsa da –, sağladığı tasarrufla birlikte, ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durabilmiş. Sadece Fawdon projesiyle sınırlı kalmayan Nestlé; Panama, Pakistan, Çin, Meksika gibi ülkelerdeki tarım çiftliklerine de küçük ölçekli anaerobik çürütücülerden kurarak hayvan dışkısını sıvı gübre için biyogaza dönüştürüyor. Ayrıca yine biyogaz üretimi doğrultusunda, İsviçre’deki Henniez su kaynağına verilebilecek olası zararları önlemek adına bir biyogaz tesisi kuruluyor. Kurulan bu tesis, Groupe E Greenwatt’ın iş birliğiyle Nestlé’nin şişeleme fabrikasının yanına kuruluyor. Her yıl 27 İsviçreli mandıra çiftçisinden oluşan topluluk, 25 bin tonun üzerinde çiftlik gübresi getiriyor ve getirilen bu gübre biyogaz fabrikasına hammadde olarak verilmeden önce Nespresso (daha önce Nespresso’nun döngüsel ekonomi çalışmalarından da söz etmiştik.) ve Nescafê fabrikalarından alınan kahve telveleriyle karıştırılıyor. Çünkü bu karışım çözündükçe doğalgaz üretiyor ve üretilen doğalgaz daha sonra yakılarak elektrik enerjisi eldesi için kullanılıyor. Şişeleme fabrikasının yanına kurulmasının sebebi ise; şişeleme için gereken ısının tamamı bu sistem sayesinde kazanılıyor ve üretilen elektrik enerjisinin fazlası İsviçre’nin Enerji Nakil Hatları Şebekesi’ne satılıyor. Biyogaz fabrikası kurulduktan sonra Henniez tesisindeki karbon salımı yarı yarıya düşmüş ve Henniez su kaynağına verilebilecek zarar ortadan kalkmış durumda. Telveli çiftlik gübresi çözünüp parçalandıktan sonra, organik ve yüksek değer bileşenli bir gübre açığa çıkıyor. Bu açığa çıkan organik gübre, İsviçreli mandıra çiftçilerine geri veriliyor böylece kimyasal tarım gübreleri kullanımının da önüne geçilmiş oluyor. Doğal gübre aynı zamanda, bitkiler tarafından kolayca emilerek amonyak salımını da azaltıyor. Gübrenin yüksek kalitesinden dolayı bitkilerde herhangi bir hastalık çıkma olasılığı azaldığından tarım ilacı kullanılmasına da gerek kalmıyor.

Quid Pro Quo (Latince, bir iyilik için bir iyilik ve kısasa kısas anlamına gelen bir deyim.) anlayışıyla sürdürülebilir çiftçiliğin de kazanılmasına ve ürünlerin kimyasallardan bağımsız olarak büyümesine yani temiz tarım için olanak sağlıyor. Başta çiftçilerin güvenini kazanmak ve onların ürünlerine zarar verilmeyeceğine dair ikna etmek zor olsa da karşılıklı bir kazan-kazan (win win) durumu söz konusu!

Nestlé Henniez

Son olarak, tüm ambalajlarının %87’sinin geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanıma uygun olduğunu söyleyen Nestlé, 2025 yılına kadar birincil plastik kullanımını üçte bir oranında azaltacağının taahhütünü veriyor. Sizi, şişeleme fabrikasıyla ilgili olan aşağıdaki videoyla baş başa bırakarak, yazımızı burada sonlandırıyoruz. İyi seyirler ve iyi hafta sonları dileriz.

İngilizce altyazı seçeneği mevcuttur.

Posted by:Nur Sena Akay

Kocaeli Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde eğitimine devam etmekte olan Nur Sena, aynı zamanda Makine Mühendisliği kulübüne bağlı olan Formula Student takımının aerodinamik departmanında görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s