Döngüsel ekonomi modellerinden bahsettiğimiz yazı dizimiz devam ediyor. Döngüsel ekonomi terimi daha önce aşina olduğunuz bir terim değilse “döngüsel ekonomi de ne?”derseniz buraya tıklayıp ayrıntılı bilgileri okumaya devam edebilirsiniz. Bu hafta ülkemizin önemli kuruluşlarından biri olan Koç Holding bünyesindeki Arçelik’in çalışmalarıyla devam ediyoruz.

Arçelik döngüsel ekonomiye dair çalışmalarını “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” mottosuyla sürdürüyor. 2018 yılında yayınladıkları Sürdürülebilirlik Raporu‘ nda görüyoruz ki Arçelik döngüsel ekonomiye yönelik çalışmalarını 6 ana başlık (yönetim yaklaşımı, yetenek yönetimi, sorumlu üretim ve tüketim, Ar-Ge- inovasyon ve dijitalleşme, değer zinciri ve toplumsal gelişim) altında topluyor. Mottoları doğrultusunda da döngüsel ekonomi modellerini geliştiriyorlar.

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, “Orta vadede gezegenimizi tehdit eden en büyük risk unsuru olarak iklim değişikliği ön plana çıkıyor. Biz de malzeme seçiminden ürün tasarımına, üretimden geri dönüşüm programlarımıza uzanan geniş bir yelpazede karbon ayak izimizi azaltan ve döngüsel ekonomiye doğru yol almamızı sağlayan faaliyetlere odaklanıyoruz. 2014-2018 yılları arasında eski teknolojiye sahip ürünlerin çevre dostu yeni ürünlerle değiştirilmesi, Eskişehir ve Bolu’daki Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya (AEEE) geri dönüşüm tesislerimizde ekonomiye kazandırılması sayesinde yaklaşık 100.000 ton CO2e salımını engelledik ve 3,6 milyon ton su tasarrufu sağladık” diyor. Hakan Bey’in söylemlerini düşünürsek, Arçelik’in döngüsel ekonomi konusuna önem veriyor olduğunu düşünebiliriz.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında “Sorumlu Üretim ve Tüketim” de geçiyor. Sorumlu Üretim ve Tüketim aynı zamanda Arçelik’in de 6 ana başlığı arasında yer alıyor. Arçelik’in bu doğrultuda attığı somut adımlar var. Şimdi gelin bu somut adımlara değinelim.

İlk olarak “çamaşır makinesi kazanı” ile başlayalım. Arçelik pet şişelerin geri kazanımı ile çamaşır makinesi kazanı üretti. Geri kazanımı sağlanan PET şişeleri kullanarak ürettiği çamaşır makinesi kazanları sayesinde 2018 yılında 15 milyon PET şişenin geri kazanılmasını sağladılar. Hedeflerini ise 25 milyon PET şişenin geri kazanımını sağlamak olduğunu söylüyorlar. Peki 25 milyon PET şişenin geri kazanımının neye denk olduğunu kafamızda nasıl canlandırabiliriz? 1700 hanenin yıllık elektrik tüketimi ile eş değer olarak düşünebiliriz.

Arçelik bir diğer projesi olan “Atık balık ağlarının geri kazanımı ve kullanımı” ile devam edelim. Atık balık ağları öncelikle deniz canlılarının yaşamları için büyük risk oluşturuyor ve çok sayıda deniz canlısı atık balık ağları sebebiyle yaşamını yitiriyor. Arçelik bu noktada hem farkındalık yaratmak hem de yaşam ömrü bitmiş bir ürüne yeniden kullanım rolü vererek döngüsel ekonomiye dahil etmek amacıyla bu projeyi geliştiriyor. Ve çeşitli beyaz eşya ürünlerinin içerisinde atık balık ağlarını kullandıkları söylüyorlar.

Bir diğer projeleri ise elektrik süpürgesi üretiminde. Arçelik belirli periyotlarda kampanyalar yapıp elektrikli ve elektronik eşya atıklarını topluyor. Eskişehir ve Bolu’daki tesislerinde bu atıkların geri kazanımını sağlıyorlar. 2018 senesinde plastik malzemelerinin %90’ı eski beyaz eşya malzemelerinin geri kazanımı ile elde edilen elektrikli süpürgeyi ürettiler. Bu proje ile Arçelik 2018 senesinde Avrupa’da Yılın Geri Dönüşüm Tüketici Yaşam Tarzı Ürünü Ödülü kazandı.

Arçelik döngüsel ekonomiye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Her sene koyduğu hedefler doğrultusunda ilerlemelerini ve geleceğe dönük planlarını (sadece döngüsel ekonomi bazında değil) açıklıyor. 2019 yılında açıkladıkları Sürdürülebilirlik Raporu‘nda ürün başına enerji tüketimi, ürün başına su çekimi, yenilebilir enerji yatırımı, ürün başına tehlikeli atık miktarı ve atık geri dönüşüm oranlarına dair veriler ele alınmış. Bu konularda çalışmalar yapıyor olmak sürekli var olanı tüketmeye devam eden dünyamız için çok değerli. Daha güzel bir gelecek için ele alınan bu kriterler bizler için çok önemli. Hammaddelerin tüketim artışı pozitif ivmeleniyor, atık üretimi artıyor, enerji kaynaklarımız günden güne azalıyor. Tüm bunlar olurken ülkemizin önemli kuruluşlarından olan Arçelik’in geleceği nasıl sürdürülebilir yapabiliriz noktasındaki çabaları gerçekten büyük değer taşıyor. Döngüsel ekonomi modeli bugünden yarına kabul edilip düzene koyulacak bir model mi değil mi tartışılabilir ancak ülkemizde ve dünyada çokça gözde şirketin geçmeyi hedeflediği bir model olduğunu yaptıkları çalışmalardan yola çıkarak anlayabiliriz. Arçelik’ in “Gezegeni İyileştiren Teknoloji” hedefiyle çıktığı yolculukta yeni şeyler geliştikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu haftaki yazının sonunda döngüsel ekonomi, geri dönüşüm, yenilenebilir enerji gibi kavramlara kafanız takıldıysa ya da döngüsel ekonominin uygulama alanlarını merak ediyorsanız kelime öbeklerinin üzerine tıklayarak ilgili linklere gidebililrsiniz. Aynı zamanda Arçelik’in enerji tasarrufu hakkında da neler yaptığını merak ederseniz aşağıdaki kısa videoyu izleyebilirsiniz.

Posted by:Burak Çamloğlu

Üniversite yıllarında da birçok sosyal projede ve öğrenci topluluklarında görev alan Burak, ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s