Döngüsel ekonomi modellerinden bahsettiğimiz yazı dizimizin bu haftaki konuğu, Materials Marketplace. Döngüsel ekonomide, bir prosesin sonucu olarak çıkan bir atığın başka bir prosesin hammaddesi olabilmesi amaçlanmaktadır. Bu haftaki konumuzun temelini de bu düşünce oluşturmaktadır.

Döngüsel ekonomi modelinin temel taşlarından birisi sıfır atık kültürünü oluşturabilmektir. Sıfır atık hedefini sağlamak demek, dünyamızın geleceğine dair yeşil ışıklar yakabilmek demektir. Peki sıfır atık için neler yapabiliriz? Endüstriyel üretim aşamalarının neredeyse hepsinde çevreye zararlı atıklar ortaya çıkmaktadır. Döngüsel ekonominin amacı; bu üretim aşamalarını atık üretmeyecek şekilde yeniden tasarlayarak atık üretimini sonlandırmaktır.

Bütün bu saydıklarımızın yanında, başka bir seçenek olarak da en başta bahsettiğimiz bir prosesin atığını bir başka prosesin hammaddesi olarak kullanmayı düşünebiliriz. Böylelikle atığın geri kazanımı sağlanır ve tekrar üretim bandında yerini almış olur. Sonuç olarak; atığa sebep olan firmanın atığı geri dönüştürmesine -ek bir maliyete girmesine- gerek kalmamaktadır. Atığı alacak olan firma ise aldığı atığı hammadde olarak kullanarak hammadde rezervlerini tüketmemiş oluyor. İşte bu bahsettiğimiz fikirlerden Materials Marketplace doğuyor.

Materials Marketplace, atıkların ve yan ürünlerin şirketler arası kullanımını desteklemek amacıyla kurulan bir platformdur. Birçok ülkede Materials Marketplace bulunuyor. Bir firmanın, geri dönüşümü zor olan atık ve yan ürünlerinin, başka bir firmanın hammaddesi haline geldiği işbirliğine dayalı bir iş, kuruluş ve girişim ağıdır. Bu platform sayesinde;

  • Atıkların çöp sahalarından uzaklaştırılması
  • Geri kazanım faaliyetlerinden maliyet tasarrufu
  • Enerji tasarrufu
  • Yeni iş ve iş fırsatları yaratılması hedefleniyor.

Dünya çapında birçok ülkede, birçok sektörden şirket Materials Marketplace’i kullanıyor. Örnek verecek olursak;

  • Geri Dönüşüm Sektörü | Geri dönüşüm şirketleri, toplanan / işlenen malzemeler için yeni müşteriler ve yeni alıcılar belirlemek için Materials Marketplace’i kullanıyor. Yeni bir altyapı yatırımı yapmayı, yeni bir malzeme için bir hizmet teklifi açmayı düşünüyorsanız veya bir müşteri malzemesini kabul etmeden önce ek araştırma yapmanız gerekiyorsa -deyim yerindeyse pazarın nabzını tutabilmek için- Materials Marketplace’i kullanabilirsiniz.
  • İmalat Sektörü | Üreticiler, zorlu atık ve yan ürün malzemeleri için yeni çözümler bulmak ve geri dönüştürülmüş içerik ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmaya yardımcı olmak adına geri dönüştürülmüş hammaddeleri tedarik edebilmek için Materials Marketplace’i kullanıyor.
  • Girişimciler | Girişimciler, uygun malzemeleri bulmak ve yeni yeniden kullanım ve geri dönüşüm işleri kurmak için yenilik yapmak için Materials Marketplace’i kullanabilir. Marketplace kullanıcılarına, yeniden kullanım ve geri dönüşüm alanında yeni iş fırsatlarını keşfetmeleri için de benzersiz bir kaynak bağlantısı sunuyor.

Biraz da ülkemiz özelinde bu konuya değinelim. Dünyada birçok ülkede Materials Marketplace platformunun olduğunu söylüyoruz. Hatta Amerika, Material Marketplace’i eyaletler özelinde kullanan platformlar kullanıyor. Peki ülkemizde kullanılan bir Materials Marketplace var mı? Her ne kadar döngüsel ekonomi konusu ülkemizde yeni yeni duyulan bir konu gibi gelse de Materials Marketplace ülkemizde de var ve Türkiye Materials Marketplace adını taşıyor.

SKD Türkiye (İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği) ülkemizde döngüsel ekonomi alanında farkındalık çalışmaları yapıyor. Döngüsel ekonomi alanında farkındalığı yaratma amacının yanısıra döngüsel ekonomi modelleri uygulamalarının da yaygınlaşmasını hedefliyorlar. Bu hedefler doğrultusunda da Materials Marketplace projesini 2016 yılında ülkemize getirdiler. Türkiye Materials Marketplace platformu uygulanışının ilk iki senesinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından, atık azaltma projelerinin desteklendiği “Near Zero Waste” programı kapsamında fonlandı. Bugünlerde ise 200’den fazla üye, 1000’den fazla katılımcı ve 100’den fazla malzeme bu platformda yer alıyor.

Materials Marketplace projesi aynı zamanda döngüsel ekonomi alanında bir dijital girişim örneği oluşturmakta. Günümüzde yaygın olan geri dönüşüm ve atık yönetim modelleri Materials Marketplace projesi ile değişiyor. Oluşturduğu işletmeden işletmeye -business-to-business modeliyle döngüsel ekonomiye katkıda bulunuyor.

Döngüsel ekonomi uygulamaları her geçrn gün artmaktadır. Bundan önceki yazılarımızda bahsettiğimiz modellerden farklı olarak Materials Marketplace projesi dijital platform temelli bir proje ve döngüsel ekonomiye katkısı çok fazla. Siz de Türkiye Materials Marketplace platformuna üye olmak ya da bilgi almak isterseniz bu link üzerinden platforma erişebilirsiniz.

Posted by:Burak Çamloğlu

Üniversite yıllarında da birçok sosyal projede ve öğrenci topluluklarında görev alan Burak, ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s