Pandeminin etkisiyle evlere kapandığımız bu kasvetli günlerin birinde sizlere Evreka’nın hikayesini anlatıyoruz. İsminin Arşimet’e atfedilen Eureka (Buldum!) ünleminden geldiğini tahmin ettiğimiz bu Ar-Ge şirketi, 2015 yılında dört üniversiteli arkadaş tarafından kurulmuş ve Akıllı Şehir Çözümlerini geliştirmekte. Biraz daha açacak olursak; dünyanın dört bir yanındaki atık kategorisi içine alınabilecek her şey için tasarlanmış, kapsamlı bir akıllı çözüm sunan bir SaaS (Hizmet olarak yazılım. Örneğin, e-posta servisleri, elektronik takvimler gibi) şirketi. Evreka aynı zamanda atık yönetimi için şirketlere ve belediyelere daha sürdürülebilir, daha akıllı ve daha yeşil olması için hizmet sunmaktadır.

“Evrekacore” isimli sensörleriyle belediyeler, özel atık toplama şirketleri ve akıllı şehirler için akıllı atık toplama çözümleri geliştiriyorlar. Bu sensörler sayesinde, tüm atık konteynerlerinin doluluk seviyesi, sıcaklığı, yeri ve hareketi ilgili alandan izlenebilmiş. Sahadan toplanan verilerle, atık toplama araçları için rotaları düzenleyerek daha iyi hale getirmişler ve böylece her bir atık konteynerini yerinde kontrol etmekten ve inceleme zorunluluğundan kurtulmuşlar. Bütün bu zaman kaybı yerine, Evrekacore’u kullanan şirketlere, uçtan uça kontrol için “Yönetim Paneli” ile izlemelerine ve yönetmelerine olanak sağlanmış. Bütün bunların sonucunda atık toplama maliyetini ve karbondioksit salımını %55′ kadar azaltmışlardır.

Mükemmel operasyonel verimlilik de beraberinde kaçınılmaz bir başarı olarak gelmiş. Başarılarının beraberinde gelen çok sayıdaki firma ile iş birliği kurması, Evreka’yı müşterilerinin gereksinimlerini en doğru şekilde anlayacak ve kullanımı herkes tarafından kolayca anlaşılabilecek bir yazılım geliştirmeye itmiş. Yukarıda Evreka’nın bir SaaS şirketi olduğundan bahsetmiştik. Bu doğrultuda, atık toplama ve şehir temizliği için akıllıca yol gösterecek olan SaaS çözümleri, eksiksiz olarak sözleşmeden faturaya kadar tüm hizmet döngüsünü içermektedir.

Evreka, farklı sektörlerdeki çeşitli şirketlerle çalışmaktadır. Örneğin; tehlikeli ve sıvı atık konusunda Sakarya’daki BIOSUN katı atık firmasıyla, tıbbi atıklar konusunda Kızılay ile, inşaat sektöründen Averda firması vb. Bunlardan tıbbi atık konusunu detaylandıracak olursak; Evreka, özelleştirilmiş bir tıbbi atık izleme yazılımı ile kullanıcılarının tıbbi atıklarının %100’nün nerede olduğunu bilmelerine imkan tanır. Atıkların işlenmeleri için ülkelerin uyguladıkları bazı prosedürler mevcuttur ve bu doğrultuda müşteriler de atığın, ilgili tüm düzenlemelere göre işlendiğinden emin olmalıdır. Evreka’nın yazılımı bütün bu süreçleri kapsayıp aynı zamanda müşterilerinin sürdürülebilirliğe doğru evrimleşebilmelerine yardımcı olmaktadır. Evreka’nın diğer sektörlerle yaptığı işleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazının sonuna gelirken, Evreka’nın tamamen dijital olarak sunduğu hizmetlerin, sektöre özel olarak tasarlanması sayesinde müşterilerinin işlerini ve sürdürülebilirlik hedeflerini kolaylaştırdığına dikkat çekmek isteriz. “Evreka, çöp kutunuzun içinde ne olursa olsun her türlü atıkla ne yapacağını bilir.” Anlayışıyla yola çıkan Evreka, sundukları hizmetler ile enerji tasarrufu sağlamasının yanısıra, atıkları çevre için en sürdürülebilir şekilde sınıflandırarak ilgili prosedürlere uygun olarak geri dönüştürdüğü için döngüsel ekonomiye de en iyi şekilde hizmet etmektedir. Umuyoruz ki, ülkemizde Evreka gibi sürdürülebilir bir dünyaya hizmet eden şirketlerin sayısı gün geçtikte artar. İyi pazarlar ve sağlıklı günler dileriz.

Posted by:Nur Sena Akay

Kocaeli Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde eğitimine devam etmekte olan Nur Sena, aynı zamanda Makine Mühendisliği kulübüne bağlı olan Formula Student takımının aerodinamik departmanında görev almaktadır.

Akıllı atık toplama ve şehir temizliği çözümleri: Evreka!” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s