Döngüsel ekonomi modeli yazılarımıza bu hafta da Volkswagen’ın bir çözümlemesi olan “goTOzero” ile devam ediyoruz. Volkswagen Grubu, çevre korumayla ilgili tüm önlemlerini yeni “goTOzero” çevre misyon beyanı altında bir araya getiriyor.

“Yeni Grup Çevre Politikası ile, Grup kendisine ve paydaşlarına net bir yönelim veriyor. Çevrenin korunmasını iyileştirme çabalarımız, tüm ürün döngüsünü kapsıyor. Geliştirme, üretim ve operasyondan sonra araçlarımızın geri dönüşümü ve idaresi. Tedarikçilerimizi de dahil ediyoruz. Hedeflerimize ancak birlikte ulaşabiliriz “.

Çevre korumadan sorumlu Volkswagen Grup Yönetim Kurulu Üyesi Oliver Blume

Volkswagen, “goTOzero” ile kapsamlı bir sürdürülebilirlik odaklı şirket olma yolunda önemli bir adım atıyor. Grubun çevre politikası, iklim değişikliği, kaynaklar, hava kalitesi ve çevresel uygunluk olmak üzere dört eylem alanından oluşuyor ve marka düzeyinde çok sayıda çevre programı için stratejik yönlendirme sağlıyor. “goTOzero”, programatik olarak çevreye duyarlı ve mümkün olduğunca CO2 içermeyen ve Volkswagen’in 2050 yılına kadar Grup çapında ulaşma hedefini belirlediği bir iş yapma biçimini ifade ediyor.

Volkswagen Grup Çevresel Misyon Beyanı’nda çevresel çözümlemeler hakkında şöyle diyor: “Ekosistemleri sağlam tutmak ve olumlu etkiler yaratmak için, tüm ürünlerimiz ve mobilite çözümlerimiz için, hammadde çıkarımından yaşamın sonuna kadar tüm yaşam döngüsü boyunca çevresel etkileri en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Çevresel düzenlemelere, standartlara ve gönüllü taahhütlere uyum, eylemlerimizin temel bir ön koşuludur.”

Volkswagen Grubu, “goTOzero” misyon beyanında dört ana eylem alanına odaklanıyor:

  • İklim değişikliği: Volkswagen, Birleşmiş Milletler’in Paris iklim koruma anlaşmasına uymaya kararlıdır. Hedef, 2050 yılına kadar bir bilanço CO2 nötr şirketi haline gelmek. Şirket, 2025 yılına kadar binek ve hafif hizmet araçlarının toplam yaşam döngüsü, Sera Gazı Emisyonlarını 2015 yılına göre % 30 azaltmayı planlıyor. Şirket, tüm yaşam döngüsü boyunca yenilenebilir enerjilere geçişe aktif olarak katkıda bulunuyor.
  • Kaynaklar: Volkswagen, kaynak verimliliğini en üst düzeye çıkarmayı ve malzeme, enerji, su alanlarında döngüsel ekonomi yaklaşımlarını teşvik etmeyi amaçlıyor. Şirket, 2025 yılına kadar üretimle ilgili çevresel dışsallıkları (CO2, enerji, su, atık, uçucu organik bileşikler) 2010 yılına kıyasla araç başına %45 azaltmayı planlıyor.
  • Hava kalitesi: Volkswagen, yerel hava kalitesini iyileştirmek için e-mobiliteyi ileriye taşıyor. 2025 yılına kadar, grubun model portföyündeki pilli elektrikli araçların payı % 20 ila 25 arasında olması hedefleniyor. Elektrikli araçların grup filosundaki payının 2030 yılına kadar en az% 40 arttırılması amaçlanıyor.
  • Çevresel uyum: Volkswagen, tüm yaşam döngüsü aşamalarında mobilite çözümlerinin çevresel etkisini kapsayan etkili yönetim sistemleri kurarak ve izleyerek, bütünlük açısından modern, şeffaf ve başarılı bir şirket için bir örnek oluşturmayı amaçlıyor.

Volkswagen ayrıca, çevresel karar verme süreçlerinin yanı sıra proje yönetimi ve çevresel performans politikaları için beş temel konu içeren bir çevre politikası oluşturuyor. Bu beş temel konuyu da liderlik, uyum, çevre koruma, paydaş katılımı ve sürekli iyileştirme olarak özetliyorlar.

2050’ye gelindiğinde, Volkswagen Grubu’nun tamamı CO2-nötr dengesini sağlamak istiyor. Şirket, 2025 yılına kadar filosunun karbon ayak izini 2015 yılına göre tüm yaşam döngüsü boyunca yüzde 30 azaltmayı planlıyor. Araç üretiminde atık, atık su, CO2, enerji tüketimi ve uçucu organik bileşikler yüzde 45 oranında azaltmaya yönelik planlamalar yapıyorlar. Grup, 2023 yılına kadar elektromobiliteye yaklaşık 30 milyar Euro yatırım yapmayı ve 2028 yılına kadar pazara 70’den fazla yeni elektrikli model sunmayı planlıyor. Buna ek olarak, Grup, şarj altyapısının kurulmasıyla ilgileniyor ve bugün Elli Volkswagen Naturstrom‘u şirketi aracılığıyla müşterilerine ve tüketicilere sunuyor.

Bugün sizlerle Volkswagen Grup’un “goTOzero” projesini inceledik ve şirketin önümüzdeki yıllara dair hedeflerine göz attık. Daha öncesinde çevresel çözümlemelere dair ismini skandallarla duymuş olduğumuz Volkswagen’a dair bugün diyebiliriz ki güzel şeyler yapma hedefinde ilerliyorlar.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yeni senenin ilk yazısında herkese sağlıklı bir 2021 diliyoruz. Bizi takip ettiğiniz ve her hafta okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sizden gelen görüşlere ve önerilere açık olduğumuzu belirtir (LinkedIn: Nur Sena AkayBurak Çamloğlu; Instagram: Modeteam) iyi hafta sonları dileriz.

Mutlu Seneler..
Posted by:Burak Çamloğlu

Üniversite yıllarında da birçok sosyal projede ve öğrenci topluluklarında görev alan Burak, ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s