İyi pazarlar! Bugün sizlere Ben Cullis Watson’ın kompost için yeniden tasarladığı Taihi projesinden bahsedeceğiz. Taihi, mutfaktan çıkan tüm yiyecek atıklarını komposta ve yeşil alanlarda kullanılmak üzere sıvı gübreye dönüştürmek için Bokashi adlı Japon yöntemini kullanan benzersiz bir kompost kutusu.

Taihi

Yazımıza başlamadan önce kompost nedir, ilk önce onu bir açıklığa kavuşturalım. Bitkisel veya hayvansal atıklarımızın -yani organik atıkların- nemli ve oksijenli bir ortamda bozunarak organik gübreye dönüşmesi olayına kompost deniliyor. Basit bir gübreleme işlemi olan kompost birçok yiyeceğin israf olmasını önler. Kathryn Kellogg’un Sıfır Atık İçin 101 Yol isimli kitabına göre; ortalama bir Amerikan ailesi yılda 295 kilogram organik çöp üretiyor ve çöp sahalarının yüzde %60’ı organik maddeyle doludur. Belki, yerdeki devasa bir çukura gömülen çöplerin -içindeki organik atıkların- toprakta çözündüğünü düşünüyor olabilirsiniz. Fakat ne yazık ki bu olay sandığımız şekilde olmuyor. Çöp sahaları havalandırılmadığı için birbirine karışan organik ve inorganik atıklar sonsuza kadar çözünmedikleri gibi anaerobik çürüme -oksijensiz- yaparak atmosfere metan gazı salıyorlar. Metan gazı, karbondioksitten %30 daha güçlü bir gaz. Ayrıca kompost sanılanın aksine kötü bir koku yapmıyor. Aynı çöp sahalarında olduğu gibi evinizde de inorganik ve organik çöplerinizi aynı yere attığınız için organik maddeler çözünemez ve kötü kokular yayar. 

Ben Cullis Watson Etiyopya’da büyümüş ve orada yemeklerin israf edilmediğini, atılanlardan çok az şeyin çöplüklere gittiğini fark etmiş. Tasarım okulunda okumak için Loughbrough Üniversitesi yani İngiltere’ye döndüğünde ne kadar organik atığın çöp sahasına gittiğini ve bu potansiyel atığın ne kadarının ülkenin yeşillik alanlarına yardım etmek için yeniden kullanılabileceğini görünce alarma geçerek Taihi’yi tasarlıyor. Taihi aynı zamanda Ben Cullis Watson’ın üniversite son senesindeki tasarım projesi. 

“İnsanların atık algılarını değiştirmeye ve onu mümkün olabildiğince çekici hale getirmeye çalışmak, mücadelemin bir parçası ve bir tasarımcı olarak bundan zevk alıyorum.”

Ben Cullis Watson’ın Dezeen‘e verdiği röportaj.

Atıkları depolamak ve iki haftalık bir fermantasyon döngüsü boyunca döndürmek için iki adet 20 litrelik dahili kap vardır. Kompost kutusunda sızıntı olmaması için çift kapaklı bir sistem ve lastik contalar kullanılır. Gövdesi ayrıca boşaltmaya ve temizlemeye yardımcı olmak için yapışmaz bir kaplama ile kaplanmıştır. Geleneksel kompost bidonlarının aksine, kullanıcıların kompost bidonunu çok sık döndürmeleri gerekmez. Mutfak atıklarını atmanız gerektiğinde, kapağı açmak için bastırmanız yeterli. Başta da söylediğimiz gibi, çöpü ayrıştırmak için fermantasyonu kullanan ve arkasında hiçbir pislik veya koku bırakmayan bir Japon yöntemi olan Bokashi’ye dayanır.

Taihi yöntemi

Tasarımcı, yöntemin temizliğini ve basitliğini vurgulamak ve onun modern Japon tasarımına görsel olarak uyumlu olması için kompost kutusunda bilinçli olarak “net ve minimal” bir görünüm tercih etmiş. Taihi, yaklaşık iki hafta süren kompostlama sürecini başlatmak için otomatik olarak atığın üzerine bir hızlandırıcı karışımı püskürtür. Yöntem, hem bitkileri anında beslemek için çıkarılabilen kapalı bir sulama kabında depolanan sıvı gübreyi hem de ayrı bir kapta üretilen kompostu içerir. Taihi tasarımının basitçe anlatıldığı videoyla sizi baş başa bırakıyoruz ve iyi seyirler diliyoruz.

Her Pazar yayınladığımız döngüsel ekonomi yazılarımıza sizler de katkı sağlamak isterseniz, Instagram üzerinden (@modeteam_) veya LinkedIn hesaplarımız üzerinden (Nur Sena AkayBurak Çamloğlu) bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Yorumlarınıza, fikirlerinize açık olduğumuzu belirtir sağlıklı ve güzel hafta sonları dileriz!

Posted by:Nur Sena Akay

Kocaeli Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde eğitimine devam etmekte olan Nur Sena, aynı zamanda Makine Mühendisliği kulübüne bağlı olan Formula Student takımının aerodinamik departmanında görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s