İyi pazarlar, uzun süredir blog yazılarımıza ara vermiştik, sitemiz için daha iyi fikirlerimiz olduğundan yazılarımızı biraz daha seyrek aralıklarla yayınlama kararı aldık. Hala fikir ve önerilerinize açık olduğumuzu belirtip, bu pazar günkü yazımıza başlayabiliriz. 

Bugünkü yazımızın konusunu %100 plastik atıktan oluşan inşaat (yapı) tuğlaları (blokları) oluşturuyor. Plastik malzemeyi, ambalajlama ve yapı malzemeleri için bu kadar değerli kılan özellikleri; kolayca bozulmaması, şekil değiştirebilir ve yalıtkan olmasıdır. Genellikle geri dönüştürülemeyen plastik atıklarından üretilen ByBlock; inşaat sektöründe çalışanlara, Kendin Yap (Do it yourself) tutkunlarına; duvarlardan barakalara, mobilyalardan çitlere kadar birçok alanda kullanılabilen yüksek performanslı ve sürdürülebilir bir malzeme sunuyor. Plastik inşaat tuğlalarında üretim yöntemi olarak yalnızca buhar ve sıkıştırma yöntemini kullanan ByBlock, geri kazanılan her türlü plastik atığı hazır yapı malzemelerine dönüştürürek kullanımı kolay, çevre dostu, ucuz ve iyi yalıtım özelliğine sahip malzemeler üretiyor. 

ByBlock, boyut olarak standart beton tuğlalarına benzer ölçülere sahiptir. (40 cm x 20 cm x 20 cm) %100 plastik atıktan yapılmış olmalarına rağmen tuğla başına 10 kg ağırlığı taşıyabilir ve inanılmaz bir yalıtım sağlar. Beton tuğlalar gibi çatlamaz, plastik bileşiminden dolayı termit gibi böceklerden uzak tutar, nem tutmaz ve en önemlisi üretiminde geleneksel yöntemlere kıyasla %41 daha az sera gazı üretilmektedir. ByBlock’tan yapılan herhangi bir ev taşınma esnasında, kolayca sökülebilir ve aynı güç-kalitede tekrar kullanılabilir. İnşası sırasında herhangi bir yapıştırıcı, dolgu maddesi veya harç gerektirmez. Bu sebeple zamandan tasarruf sağlar ve kimyasallarla ilişiğinizi en aza indirir.  

Bugüne kadar yazdığımız yazılarda çeşitli ülkelerin, firmaların çözümlerine yer verdik. Nitekim bu yazımıza konu olan ByBlock da şüphesiz dünyamızdaki -özellikle okyanuslarımızdaki- plastik sorununu azaltmak için oldukça kullanışlı bir yöntem. Ancak Deutsche Welle’nin haberine göre; Paris Anlaşması’nda belirlenen iklim hedefleri doğrultusunda hiçbir ülke başarılı olamadı. Emisyonların %90’ını üreten ülkelerin değerlendirildiği endekste Türkiye 42. sırada! Listeyi görmek için buraya tıklayabilirsiniz.  

Eğer acilen bir önlem almazsak, kendi sonumuzu kendimiz getireceğimiz tartışılmaz bir gerçek. Bugünkü yazımızın sonuna gelirken olumlu şeylerden bahsedebilmeyi biz de çok isterdik fakat gidişatımız hiç de iyi gözükmüyor. Odak noktası iklim hedefleri olan politikaların geliştirildiği daha umutlu günler dilerim.

Döngüsel ekonomi yazılarımıza sizler de katkı sağlamak isterseniz, Instagram üzerinden (@modeteam_) veya LinkedIn hesaplarımız üzerinden (Nur Sena Akay, Burak Çamloğlu) bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Yorumlarınıza, fikirlerinize açık olduğumuzu belirtir sağlıklı ve güzel hafta sonları dileriz!

Posted by:Nur Sena Akay

Kocaeli Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde eğitimine devam etmekte olan Nur Sena, aynı zamanda Makine Mühendisliği kulübüne bağlı olan Formula Student takımının aerodinamik departmanında görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s