Metal malzemeler bazında döngüsel ekonomide gelecekte neler olacak, beklentiler nedir biraz  da bunlardan bahsetmek gerekiyor. Günümüzde birçok sektörde kullanılan, hayatımızın hemen hemen her noktasına değen metallerin döngüsel ekonomideki önemi çok büyük. Üretim sırasında ve sonrasındaki atıkları aklımıza getirdiğimizde lineer(doğrusal) ekonomi modeli sürdükçe atık artışının sürekli olacağını, kaynak tüketiminin de günbegün artacağını dillendirebiliriz. 

Günümüzün yaygın modeli lineer ekonomi bizi atık artışı, kaynak sıkıntısı, kirli üretim ve benzeri sıkıntılara çekiyor. Bu sıkıntılardan uzaklaşmak için metal malzemelerin de üretiminin ve ürünün tüketiciye sunuş biçiminin değişmesi gerekiyor. Bu değişim için döngüsel ekonomi modellemeleri yapmak, üreticiler için de uzun vadeli fırsatlar içeriyor. Lineer ekonomiden döngüsel ekonomiye geçiş fikri dünya çapında çekim kazanıyor ve birçok kuruluş bu konuda adımlarını sürdürüyor. Gelecek yıllarda sürdürülebilirlik için döngüsel ekonomi modelli üretim tasarımları ve atık kontrolünü tüketiciye bırakmayacak satış modelleriyle metal malzeme bazlı endüstrilerde de sık sık karşılacağız. 

Sanayi devriminden bu yana süregelen kaynak tüketimimize devam edersek, ekonomimiz yakında duracak, ekonomimizin büyümesini, işimizi sürdürmesini ve yaşam kalitemizi iyileştirmesini istiyorsak, döngüsel ekonomiyi yeniden düşünmeli ve kucaklamalıyız. Ancak bu maalesef söylenildiği gibi kolay hayata geçirilebilecek bir iş değil. Her malzemenin, her ürünün farklı bir süreç üzerinden ele alınması gerekebiliyor. O nedenle işin bu kısmını, Mode Team’ın ana sayfasında bulabileceğiniz ve çözüm modellemelerine yer verdiğimiz blog yazılarına bırakıyoruz.