Polimer malzemeleri önceki sayfalarda büyük ölçüde plastikler çerçevesinde ele aldık ve maalesef plastik atık problemini öne çıkararak sizlere konuyu aktarmaya çalıştık. Plastiklerin atık olarak büyük bir problem yaratıyor olmalarının özünde, doğada çözünmüyor olmaları yatıyor. Bu dayanıklı yapıları her ne kadar çevre için bir problem yaratıyor olsa da, döngüsellik açısından bakıldığında aslında bir avantaj olarak da değerlendirilebilir. Çünkü döngüsel ekonomi düşüncesinde biz atıkları geri kazanmayı değil, hiç atık üretmiyor olmayı hedefliyoruz. Bunun da temel koşullarından bir tanesinin, malzemenin dayanıklılığı olması gerekiyor.

Bu kadar dayanıklı bir malzemeyi ne yapabiliriz? David Katz’ın bu soruya enteresan bir cevabı var: Para birimi olarak kullanmak. Katz’ın düşüncesi döngüsel ekonomiden ziyade geri dönüşüm süreçleri çerçevesinde ele alınması gereken bir yaklaşım, ancak oldukça enteresan olduğunu söylememiz lazım: Plastic Bank kurucusu David Katz, plastik atıkları Plastic Bank’a götürdüğünüzde karşılığında okul harcınızın tutarını veya yemek pişirmek için gereken yakıtı alabileceğiniz bir model geliştirmek için gayret ediyor. Bir nevi döngüsel para birimi olarak düşünebilirsiniz. Plastic Bank’a gelen plastik atıklar sonrasında sınıflandırılıyor, parçalanıyor ve ürünlerinde kullanması için IBM, Shell Energy, Henkel gibi markalara satılıyor. Bu fikriyle, bir döngüsellik modeli oluşturmasının yanı sıra aynı zamanda yoksul insanlar için de bir gelir kapısı açıyor. Bu sürecin nasıl işleyeceğini anlamak için gelin kendisine kulak verelim. (Türkçe alt yazı seçeneği sunulmuştur.)

Aynı şekilde Andrew Forrest ve TED Talks yöneticisi Chris Anderson arasında geçen, en çok plastik atığın bulunduğu yoksul ülkelerin kalkınması ve oluşan ya da oluşacak olan çevre felaketleri konularına gayet akıcı bir sohbet ile değinmişler. Türkçe alt yazı seçeneği ile izleyebilirsiniz.